آشنایی با چهار شرکت برتر جهان، در حوزه تکنولوژی انرژی خورشیدی

تقاضا برای انرژی خورشیدی در سال های اخیر به سرعت در حال افزایش بوده که منجر به رشد بسیاری از شرکت های خورشیدی در سراسر جهان شده است. شرکت های خورشیدی با هدف کاهش وابستگی به منابع انرژی تجدید ناپذیر، گام های مهمی در زمینه انرژی های تجدیدپذیر برداشته اند.

برخی از بزرگ‌ترین و بهترین شرکت‌های خورشیدی در جهان با محصولات و خدمات نوآورانه‌ای که به دسترسی بیشتر و مقرون به صرفه‌تر کردن انرژی خورشیدی برای مردم سراسر جهان کمک می‌کنند، مرزهای ممکن را با انرژی خورشیدی جابجا کرده‌اند.

4. شرکت فرست سولار – First Solar Inc

ارزش بازار: حدود 18 میلیارد دلار

«فرست سولار» که دفتر مرکزی آن در تمپ آریزونا واقع شده است، یک ارائه دهنده جهانی خدمات انرژی خورشیدی است که هدف آن مقرون به صرفه کردن انرژی خورشیدی و در دسترس قرار دادن آن برای صاحبان خانه و مشاغل است. تمرکز این شرکت بر روی پنل‌های خورشیدی با راندمان بالا باعث شده است تا بتواند از هر پنل برق بیشتری نسبت به رقبای خود تولید کند و این شرکت را به یکی از کارآمدترین شرکت‌های خورشیدی جهان و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پنل‌های خورشیدی در سطح جهان تبدیل کرده است.

فرست سولار یک سازنده عمودی یکپارچه است که در طراحی، تولید و نصب سیستم های PV برای مشتریان تجاری، صنعتی و تاسیساتی تخصص دارد. پنل های خورشیدی این شرکت از فناوری لایه نازک استفاده می کنند که انعطاف پذیری بیشتری را نسبت به پانل های سیلیکونی کریستالی سنتی و در عین حال کارآمدتر ارائه می‌دهد.

 

  1. کیوسرا سولار – Kyocera Solar

ارزش بازار: حدود 21 میلیارد دلار

کیوسرا سولار بخشی از Kyocera Corporation، یک شرکت ژاپنی چندملیتی تولید کننده لوازم الکترونیکی و سرامیک است. این شرکت در سال 1975 به عنوان پیشگام در انرژی خورشیدی تأسیس شد و امروزه طیف وسیعی از محصولات خورشیدی با کیفیت بالا را برای کاربردهای مسکونی و تجاری ارائه می دهد.

علاوه بر این، این شرکت لوازم خانگی با انرژی خورشیدی و راه حل های ذخیره انرژی ارائه می دهد. مدل کسب و کار آن بر اساس فروش فناوری خود به دیگر بازیگران صنعت است.

 

  1. اینفیز انرژی – Enphase Energy Inc

ارزش بازار: حدود 29 میلیارد دلار

اینفیز در سال 2006 تأسیس شد و با نصب بیش از 52 میلیون میکرواینورتر در بیش از 2.7 میلیون خانه در بیش از 145 کشور، صنعت انرژی خورشیدی را با معرفی فناوری میکرواینورتر، که نور خورشید را به یک منبع انرژی قابل اعتماد تبدیل می‌کند، متحول کرد.

پنل های خورشیدی اینفیز پنل های با کارایی بالا هستند که با استفاده از مواد با کیفیت بالا و تکنیک های ساخت پیشرفته ساخته می شوند. پنل ها در هر دو پیکربندی تک کریستالی و پلی کریستالی موجود هستند و برای کار با فناوری میکرواینورتر اینفیز برای به حداکثر رساندن تولید انرژی طراحی شده اند.

در حال حاضر، میکرواینورترهای هوشمند شرکت مستقر در کالیفرنیا تقریباً با هر پنل خورشیدی موجود سازگار است.

 

  1. لانگی گرین تکنولوژی – LONGi Green Technology Co. Ltd

ارزش بازار: حدود 340 میلیارد دلار

شرکت فناوری انرژی سبز لانگی (همچنین با نام LONGi Solar شناخته می شود)، یک شرکت چینی است که در تحقیق، توسعه و تولید محصولات فتوولتائیک خورشیدی (PV) تخصص دارد. این شرکت در سال 2000 تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در شیان، چین است.

لانگی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ویفرها، سلول‌ها و ماژول‌های سیلیکونی تک کریستالی در جهان است که مجموع حجم محموله ماژول‌ها بیش از 30 گیگاوات در سال 2021 است. که برخی از بالاترین نرخ های تبدیل را در صنعت دارند.

محصولات این شرکت در کاربردهای مختلفی از جمله سیستم‌های برق خورشیدی مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده می‌شود و حضور جهانی دارد و در چین، ژاپن، ایالات متحده، آلمان، هند، مالزی و سایر کشورها فعالیت می‌کند.

از نکات شایان توجه درباره این شرکت، اشتغال بیش از 4000 نفر در بخش تحقیق و توسعه این شرکت و اختصاص بودجه‌ای معادل 5 میلیارد دلار به این بخش است که نشان از آینده‌نگری این شرکت و آینده مثبت انرژی خورشیدی در جهان دارد.

 

* شرکت نوران‌انرژی

گروه سرمایه‌گذاری نوران در سال ۱۳۶۵ با هدف نقش آفرینی در حوزه های مختلف صنعت و تجارت بین الملل در خارج از کشور آغاز به کار نموده است. هسته های اصلی فعاليت اين گروه؛ تولید و بازرگانی تجهیزات مولد برق، سرمایه‌گذاری، طراحی و مهندسی، توليد، تامین تجهیزات، احداث، و بهره‌برداری نيروگاه‌های خورشیدی است و امروزه با چندین شرکت زیرمجموعه، کارخانه و نیروگاه به عنوان مجموعه‌ای پیشگام در عرصه های مختلف صنعتی به شمار می آید. ما در نظر داریم با سرمایه گذاری در زنجیره فناوری فتوولتائیک، خطوط تولید مختلف در این زنجیره شامل تولید سلول، ماژول، اینورتر، مواد اولیه و قطعات مورد نیاز در ساخت ماژول مانند شیشه، قاب آلومینیومی، جعبه اتصال الکتریکی، سازه های نگهداره ماژول و همچنین سیستم ذخیره سازی انرژی الکتریکی مبتنی بر فناوری باتری های لیتیوم-یون را در ایران ایجاد و راه اندازی نماییم.

گروه سرمایه‌گذاری نوران پس از ۳۴ سابقه فعالیت در عرصه‌های بین المللی در سال ۱۳۹۶ با شرکت گروه توسعه نوران انرژی سبز خاورمیانه در ایران شروع به فعالیت نمود و در حال حاضر متشکّل از دو مجموعه: نوران ندکو و صنایع انرژی سبز کویر کیش است. با توجه به تنوّع در خدمات و کالاهای تولیدی شرکت‌های زیر مجموعه، نوران انرژی استراتژی خود را بر اساس «تفکر سیستماتیک»، «تعهد»، «خلاقیت و نوآوری»، «کیفیت»، «محیط زیست» طراحی کرده است. این گروه در زمینه های مختلف توسعه کشور، پایبندی به استانداردهای جهانی و استفاده همه جانبه از توانمندی های متخصصین داخلی، حمایت از تولید ملی را سرلوحه فعالیت هایش قرار داده است. در این راستا کارخانه تولید زنجیره انرژی خورشیدی در کرمان در سال 1401 با حضور وزیر محترم اقتصاد و دارایی جناب آقای دکتر خاندوزی کلنگ‌زنی شد. با ساخت این کارخانه، شرکت نوران به یکی از ده شرکت برتر انرژی خورشیدی در دنیا بدل خواهد شد که با تولید 3 گیگاوات پنل خورشیدی در سال، معادل ده درصد شرکت بزرگ لانگی (شرکت اول در زمینه انرژی خورشیدی) تولید خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.