جدیدترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی از آینده انرژی خورشیدی در جهان و تغییرات اقلیمی (25 اکتبر 2023) :

انرژی خورشیدی می‌تواند منحنی انتشار گازهای گلخانه‌ای را به مسیری مطابق با ۱.۵ درجه سانتی‌گراد برگرداند.

رشد جهانی انرژی‌های تجدیدپذیر، آژانس بین‌المللی انرژی را به این نتیجه رسانده است که مسیری برای محدود کردن گرمایش جهانی به 1.5 درجه سانتی‌گراد «بسیار دشوار، اما ممکن است».

گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی (IEA) در چشم انداز انرژی جهانی (WEO)، پتانسیل رشد قوی انرژی خورشیدی را در سال جاری شناسایی کرد که به خم شدن منحنی افزایش درجه حرارت زمین در مسیری منطبق با 1.5 درجه سانتیگراد کمک می کند.

طبق اعلام آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، انرژی‌های تجدیدپذیر در سناریوی سیاست‌های اعلام‌شده (STEPS) 80 درصد از ظرفیت جدید برق را تا سال 2030 تامین می‌کنند، و بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی (IEA)، انرژی خورشیدی به تنهایی بیش از نیمی از این ظرفیت را تشکیل می‌دهد.

 

STEPS معیار محافظه‌کارانه‌تری را ارائه می‌کند، که نشان‌دهنده مسیری است که بر اساس اقدامات انرژی و آب و هوا که دولت‌ها تا به امروز انجام داده‌اند، و همچنین سیاست‌هایی که در دست توسعه هستند، ارائه می‌کند.

با این حال، این گزارش هشدار داد که تحت تنظیمات سیاست امروزی، انتشار گازهای گلخانه‌ای به اندازه‌ای بالا باقی می‌ماند که میانگین دمای جهانی را تا حدود 2.4 درجه سانتی‌گراد افزایش دهد، اما آژانس بین‌المللی انرژی ادامه داد، چشم‌انداز رشد جهانی انرژی‌های تجدیدپذیر، سازمان را به این نتیجه رسانده است که در نتایج خود تجدیدنظر کند. نقشه راه صفر، که مسیری برای محدود کردن گرمایش زمین به 1.5 درجه سانتیگراد “بسیار دشوار- اما ممکن است”.

تنها در سال جاری،  آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد که ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر به بیش از 500 گیگاوات در سطح جهان افزایش یابد.

اقداماتی مانند گسترش و تقویت شبکه ها و ظرفیت ذخیره سازی بیشتر، امکان استفاده بیشتر ظرفیت انرژی خورشیدی در سیستم های برق را فراهم می کند.

 

آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد تا پایان این دهه ظرفیت تولید خورشیدی از 1.2 تراوات ظرفیت پلاک ماژول در سال فراتر رود، با این حال در STEPS تنها 500 گیگاوات ظرفیت خورشیدی در سال 2030 در سطح جهان مستقر خواهد شد که کمتر از نیمی از ظرفیت 1.2 TW است.

با توجه به اینکه برنامه های توسعه چین به مراتب از سایر کشورها پیشی گرفته است، بیشتر ظرفیت تولید همچنان متمرکز در این کشور خواهد بود. این کشور در حال حاضر با 80 درصد ظرفیت تولید جهان بزرگترین تولید کننده است.

 

 

شکل شماره 1. پیش‌بینی افزایش حجم تولید انرژی خورشیدی از سال 2023 تا 2030

 

 

بر اساس پیش‌بینی‌های STEPS، افزودن 800 گیگاوات ظرفیت فتوولتائیک جدید خورشیدی در سال تا سال 2030، استفاده چین از تولید زغال‌سنگ را تا سال 2030 تا 20 درصد کاهش می‌دهد، در حالی که بیش از 70 گیگاوات انرژی خورشیدی اضافی به طور متوسط ​​هر سال تا سال 2030 در سراسر آمریکای لاتین، آفریقا، آسیای جنوب شرقی و خاورمیانه مستقر خواهد شد.

بر اساس این گزارش، “فلوتولوژی خورشیدی به تنهایی نمی تواند جهان را در مسیر رسیدن به اهداف آب و هوایی خود قرار دهد، اما – بیش از هر فناوری پاک دیگری – می تواند راه را روشن کند.”

شتاب فزاینده انرژی‌های تجدیدپذیر همراه با تغییرات ساختاری اقتصادی، ضربه‌ای به سوخت‌های فسیلی وارد کرده است، زیرا آژانس بین‌المللی انرژی خاطرنشان کرد که اوج تقاضای جهانی برای زغال‌سنگ، نفت و گاز طبیعی در این دهه قابل مشاهده است – اولین باری که این اتفاق در سناریوی WEO رخ می‌دهد. بر اساس تنظیمات خط مشی فعلی طبق این سناریو، سهم سوخت‌های فسیلی از عرضه جهانی انرژی -که تاکنون 80 درصد باقی مانده بود- حداقل تا سال 2030 به 73 درصد کاهش می‌یابد.

برای اطمینان از اینکه در مسیر محدود کردن گرمایش زمین به 1.5 درجه سانتیگراد باقی می‌مانیم، WEO یک استراتژی جهانی متشکل از پنج رکن کلیدی را پیشنهاد کرد:

  1. سه برابر کردن ظرفیت جهانی انرژی تجدیدپذیر
  2. نرخ بهبود بهره‌وری انرژی را دو برابر کنید
  3. کاهش 75 درصدی انتشار متان ناشی از سوخت های فسیلی
  4. مکانیسم های تامین مالی در مقیاس بزرگ برای سه برابر کردن سرمایه گذاری های انرژی پاک در اقتصادهای نوظهور
  5. توسعه اقداماتی برای اطمینان از کاهش منظم در استفاده از سوخت‌های فسیلی، از جمله پایان‌دادن به مجوزهای جدید نیروگاه‌های زغال سنگ.

 

انتقال به انرژی پاک در سراسر جهان در حال وقوع است و غیرقابل توقف است. فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی گفت: مسئله «اگر» نیست، فقط «چقدر زود» است – و هر چه زودتر برای همه ما بهتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.