گزارش خبر گزاری صداوسیما مرکز کرمان در آیین  ساخت شهرک زنجیره فتو ولتائیک

به گزارش خبر گزاری صداوسیما مرکز کرمان در آیین  ساخت شهرک زنجیره فتو ولتائیک  با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی  در ماهان اعلام شد: این مجتمع در زمینی به مساحت ۲۷ هکتار و با اعتبار  ۳۰۰ هزار میلیارد ریال با توان تولید ۳۰۰۰ مگاوات سل و پنل خورشیدی به بهره‌برداری خواهد رسید.

با احداث این مجتمع با همت بخش خصوصی بزرگترین طرح ارزش افزوده فتو ولتائیک، اجرایی  و ایران به یکی از ۱۰ کشور برتر تولیدات سلول های خورشیدی دنیا تبدیل خواهد شد.

استان کرمان با ۳۰۰ روز آفتابی در سال روی کمربند انرژی خورشیدی دنیا قرار گرفته است.

در مراسم آغاز این طرح وزیر امور اقتصاد و دارایی، خروج بانک‌های دولتی از بنگاه‌‌داری‌های غیرضرور گذشته را یک ضرورت دانست و همکاری بانک مرکزی در زمینه هدایت اعتبارات بانک‌های خصوصی به سمت فعالیت‌های مولد سرمایه‌گذاری در استان‌ها خواستار شد.
خاندوزی   آغاز عملیات اجرایی شهرک زنجیره فتوولتائیک انرژی‌های تجدیدپذیر ایران در شهر ماهان،  را نقطه چرخش و تحول به لحاظ کیفی دانست و  افزود: مسیر جدیدی در حال آغاز شدن است که برکات بزرگی برای بخش انرژی و اقتصاد ایران به همراه دارد.
وی خاطرنشان کرد: در عرصه تولید کشور طی شش ماه گذشته 113 هزار فعال اقتصادی توانستند مجوزهای خود را به شکل برخط دریافت کنند در حالی که این عدد در سال قبل صفر بود.
وزیر اقتصاد و دارایی گفت: در حوزه توزیع درآمد در استان کرمان طی شش ماه اخیر 560 میلیارد تومان از محل مالیات به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برگشت داده شد.
وزیر اقتصاد و دارایی گفت: از محل عوارض آلایندگی امسال 3 هزار میلیارد تومان به مناطق کمتر توسعه یافته و کمتر برخوردار برگشت شده است در حالی که این عدد  پارسال 3800 میلیارد تومان بوده است.

وزیر اقتصاد و دارایی عنوان کرد: راهبرد خروج بانک‌ها از سرمایه‌گذاری نیز باید از الان مشخص شود. همچنین الزاماتی که در مورد شفافیت اقتصادی وجود دارد و جزو اصول بدون تعارف ماست، کمک می‌کند که بانک‌ها در این دوره جدید بازگشت به سرمایه‌گذاری اقتصادی، انتخاب‌های هوشمندانه و به نفع منافع ملی را انجام دهند.
حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان علیدادی سلیمانی گفت:امروز علیه ما جنگ ترکیبی است و جنگ اقتصادی یکی از آنها است و افرادی که در این میدان کار می کنند همان رزمندگان هستند که دیروز از تمامیت ارضی کشور دفاع کرده آند و آرزوی توفیق روز افزون برای تیم اقتصادی دولت مردمی را داریم .
استاندار کرمان هم این طرح را منطبق بر شعار سال دانست که ظرفیت بزرگی را برای استان ایجاد می‌کند وکرمان ۳۰۰ روز آفتابی با زاویه و مدت زمان تابش خوب دارد که بیشترین بازدهی را برای استفاده از انرژی خورشیدی در استان فراهم کرده است.
فداکار از معدنی و کشاورزی بودن استان کرمان نام برد و تصریح کرد: صنایع برای طرح‌های توسعه‌ای خود به برق نیاز دارند و بهترین راه آن بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر است، ضمن اینکه کشاورزان نیز به دلیل قطعی برق در موتورپمپ‌ها آمادگی استفاده‌ از این فناوری را دارند.

محمدرضا پوابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت: این مجموعه حدود ۸۰ درصد نیروهای خود را از جمع متخصصان این حوزه و مابقی آن نیروهای عادی خواهند بود.
به گفته نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، استان کرمان در آینده نزدیک به قطب انرژی های خورشیدی در منطقه تبدیل خواهد شد.
شهرک زنجیره فتوولتائیک انرژی‌های تجدیدپذیر ایران با سرمایه اولیه ۱۶ هزار میلیارد تومان بخش خصوصی و مشارکت بانک ملی در زمینی به مساحت ۲۷۰ هزار مترمربع در شهر ماهان  ساخته خواهد شد .

 با اجرای مرحله اول این طرح  تا 18 ماه آینده، زمینه اشتغال مستقیم  1200  واشتغال غیر مسقیم3000  فراهم می شود.
در این کارخانه تمام مراحل تولید پنل های خورشیدی انجام خواهد شد و استان ایران در زمره 10 کشور تولید کننده این پنل ها قرار می گیرد.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.